KOMINEK - KOMFORT DOMOWEGO OGNISKA

Kominek to nie tylko ozdoba wnętrza, ale także dodatkowe źródło ciepła. 

Wyjątkowy charakter kominka zawdzięczamy bogatej i mocno utrwalonej w naszej kulturze symbolice ognia, która każe znaleźć dla kominka miejsce szczególne. We współczesnym domu jest to centrum rodzinnego życia – pokój dzienny. Przy kominku chcemy uzyskać klimat prawdziwego azylu i intymności.

Obecnie, aranżując kominek, staramy się wybrać pomieszczenie, w którym w ciągu dnia mogą przebywać wszyscy domownicy, a więc salon lub pokój dzienny. Stylistykę kominka najrozsądniej utrzymać w klimacie całego pomieszczenia lub domu.

Wkład to najważniejszy element kominka, to urządzanie w którym pali się żywy ogień, który daje nam ciepło i jednocześnie pozwala czuć się bezpiecznie. Dokonując zakupu musimy sobie uświadomić, że przez następne kilkanaście (kilkadziesiąt?) lat będziemy na niego patrzyli i przy nim odpoczywali. Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia, które wizualnie nam nie odpowiada, przez kolejne lata będzie nam o tym przypominało za każdym razem, kiedy skierujemy na nie wzrok. Zakup warto skonsultować z profesjonalną firmą zajmującą się montażem kominków.

Rozróżniamy dwa podstawowe typu kominków:

  • z wkładem z płaszczem wodnym - są to kominki, które służą do podłączenia do domowego sytemu c.o., dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane po domu z wykorzystaniem kaloryferów oraz ogrzewania podłogowego i wody użytkowej
  • z wkładem powietrznym - ich działanie oparte jest na ogrzewaniu powietrza otaczającego i przepływającego przez wkład, które może być następnie rozprowadzone do pomieszczeń za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Obieg powietrza w takim systemie może być wymuszony przez wentylator lub może wykorzystywać naturalne zjawisko grawitacji.

Decydując się na zakup kominka z płaszczem wodnym ważne są aspekty ekonomiczne oraz użytkowe. Wkład wodny ma posiadać odpowiednią moc nominalną i wyposażenie pozwalające na połączenie z istniejącą bądź wykonywaną instalacją c.o. Jednak nie możemy zapomnieć, iż będzie również spełniał ważną rolę dekoracyjną w salonie - może być więc wizytówką salonu i dumą domowników.

Montaż wkładu kominkowego wodnego i obudowy należy podzielić na trzy etapy:
 - ustawienie wkładu kominkowego i podłączenie do komina dymowego,
 - podłączenie przez uprawnionego instalatora do instalacji c.o.
 - po sprawdzeniu szczelności i poprawności połączeń można wykonać obudowę kominkową.

Kolejnym kryterium podziału kominków jest ich konstrukcja:

  • wkłady żeliwne posiadają specjalne wypusty nazywane radiatorami. Radiatory umieszczone są na zewnętrznej stronie ścianki tylnej oraz bocznych, a także na czopuchu wkładu. Dzięki ich dużej powierzchni, wkład efektywniej oddaje ciepło do otoczenia. Dodatkowo, na jego sprawność wpływa czopuch, w którym kumulują się spaliny, a także deflektor, nazywany półką gazową. Rolą tego ostatniego jest wydłużanie drogi spalin do ich wylotu, co podnosi temperaturę panującą w komorze spalania.
  • wkłady stalowe, dzięki swojemu nowoczesnemu wyglądowi zdobywają coraz większą popularność. W celu poprawienia właściwości grzewczych ich komory spalania wyłożone sąszamotem, wemikulitem, acumottem, Alutec, LACfire, co znacznie poprawia parametry grzewcze produktu.
  • palenisko akumulacyjne
    od kilku lat zaczął się już rozwijać nowy trend budowy tzw. kominków III generacji, czyli tych, w których obok zamkniętego piękną szybą paleniska-wkładu, zamontowany został również tzw. wymiennik ciepła. Urządzenie, które potrafi, w zależności od swojego typu, nawet kilkakrotnie zwiększyć ilość wyprodukowanego ciepła. Nowy sposób palenia (kominkiem III - generacji doposażonym już w akumulacyjny wymiennik ciepła), pozwala na ponad 3-krotne zmniejszenie częstotliwości dokładania opału do paleniska. Pozwala na jednorazowy załadunek 3-krotnie większej porcji drewna do wkładu i dzięki zdolności doskonałego odzyskiwania ciepła, pozwala równocześnie na podwyższenie swojej sprawności do ponad 80%.
    Ponadto uzyskana 3-krotnie większa ilość ciepła, nie zostaje wprowadzona do pomieszczeń nagle,przegrzewając je, lecz zostaje rozłożona na bardzo długi okres czasu, zwykle 8 - 12 godzin.

Kominek akumulacyjny III generacji składa się : 

      -  z paleniska - wkładu,

      -  akumulacyjnego wymiennika ciepła tj. modułów akumulacyjnych, krążków akumulacyjnych

      -  ciepłej bryły wybudowanej z ceramicznych materiałów akumulacyjnych,

Zasady, o których należy pamiętać przed zakupem kominka:

      - odpowiedni przekrój komina spalinowego

      - doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz budynku

      - moc wkładu kominkowego – ważne przy wkładach z płaszczem wodnym