Kominki z płaszczem wodnym

Wiele osób marzy o tym, żeby mieć kominek z płaszczem wodnym w domu. Głównym powodem jest ładny wygląd i atmosfera, jaka się wokół niego tworzy. Przed zakupem należy jednak sprawdzić, jakie urządzenia są dostępne na rynku i które można bezpiecznie zamontować w swojej posiadłości. Dobranie odpowiedniego może dać wiele możliwości, które ułatwią życie i usprawnią ogrzewanie powierzchni mieszkalnej. Opcja kominka z płaszczem wodnym jest jedną z tych, które niosą ze sobą korzyści niedostępne w przypadku innych rozwiązań. Pozwala bowiem na dogrzanie całego domu.

Kominek z płaszczem wodnym jako wsparcie ogrzewania

W klimacie umiarkowanym, aby ogrzać mieszkanie, najczęściej korzysta się z kotłów i pieców centralnego ogrzewania, w których można palić różnymi materiałami. Ich działanie polega na tym, że nagrzewana jest woda, która następnie trafia do grzejników rozmieszczonych we wszystkich pomieszczeniach w domu. To one oddając swoje ciepło, sprawiają, że temperatura powietrza w pokoju rośnie. Jednak aby nagrzać zbiornik z wodą przy piecu, trzeba spalić dużo węgla, ekogroszku, czy pelletu. To jeden z powodów, dla których wiele osób decyduje się na kominek w salonie. Wykorzystywane w nim drewno jest tańsze, a z uzyskanego w ten sposób ciepła w pomieszczeniu jest o wiele przytulniej. Dlaczego więc nie wykorzystać tej metody grzewczej w innych pokojach? Jest to możliwe dzięki wkładom z płaszczem wodnym. Ten dodatek pozwala rozprowadzić ciepło w podobny sposób, w jaki robią to kotły c.o. Dzięki temu mogą wspierać, a nawet zastępować tradycyjny kocioł grzewczy.

Jak działa płaszcz wodny w kominku?

Dostarczenie ciepła do wszystkich pomieszczeń jest możliwe dzięki obecności płaszcza wodnego. Jest to zbiornik z wodą umieszczony nad paleniskiem i połączony z instalacją grzewczą całego domu. W trakcie palenia w kominku ciepło wydostaje się na zewnątrz i ogrzewa pokój, a także wodę, która następnie trafia do grzejników. W ten sposób temperatura powietrza w każdym pokoju zwiększa się za sprawą małego urządzenia umieszczonego najczęściej w salonie, które dodatkowo stanowi wspaniałą ozdobę.

Kiedy podłączyć kominek z płaszczem wodnym?

Ten rodzaj kominków ma wiele zalet i jest atrakcyjny nie tylko pod względem wizualnym, ale też funkcjonalnym. Jednak przed podjęciem decyzji o montażu produktu z płaszczem wodnym trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników i przeciwwskazań. Te urządzenia najlepiej współgrają z piecami na stałe źródła ciepła. Ze względu na łączenie z instalacją grzewczą istotną rolę odgrywa rodzaj układu. Dla kominka z płaszczem wodnym lepszy jest układ otwarty c.o., w którym wzrastające ciśnienie wody nie stanowi problemu. Połączenie z piecem gazowym jest więc wyzwaniem, bo ten wymaga układu zamkniętego. Nie jest jednak niemożliwe. Konieczne jest wówczas pilnowanie temperatury, gdyż pod jej wpływem wzrasta ciśnienie wody. Zbyt wysokie zaczyna stanowić niebezpieczeństwo w związku z podnoszeniem poziomu płynu w zbiorniku. W układzie otwartym nadmiar wody jest gromadzony w naczyniu zbiorczym, które temu zapobiega. Jest ono jednak podatne na korozję i musi być wymieniane.

Bezpieczne korzystanie z kominka z płaszczem wodnym

Produkt z płaszczem wodnym montuje się po to, aby dawał ciepło i przyjemność. Atmosfera, która powstaje po rozpaleniu w nim ognia, jest wspaniała i wiele osób chętnie siada przed szybą, aby odpocząć, a nie tylko się ogrzać. 

Nie można się odprężyć, jednocześnie myśląc, czy za chwilę nie wydarzy się coś złego. Montaż musi więc być wykonany z dbałością o każdy szczegół. Pewność, że wszystko jest w porządku, pozwoli cieszyć się optymalną temperaturą bez obaw. Płaszcz wodny powinien być zabezpieczony przed utratą ciepła i wzrostem ciśnienia wody. Konieczne jest też sprawdzenie działania instalacji grzewczej i tego, w jaki sposób kominek się z nią łączy. Tylko drożne, niezniszczone rury i szczelność łączeń pozwalają uruchomić ogrzewanie kominkowe. W przeciwnym wypadku należy najpierw poprawić usterki.

Czym palić w kominku z płaszczem wodnym?

Każdy rodzaj pieca jest dostosowany do pozyskiwania ciepła z różnych źródeł. Niektóre z nich można przerobić tak, aby możliwe było palenie innym materiałem, ale nie wszystkie. Kominki na pellet z płaszczem wodnym często zrobione są tak, aby tylko ten surowiec mógł być w nich wykorzystywany, choć najczęściej kojarzą się z ogrzewaniem drewnem. 

Oba surowce są stosunkowo tanie i łatwe do zdobycia. Pellet, tak samo, jak drewno, nie jest zagrożeniem dla środowiska, a w wyniku jego spalania powstaje mniej popiołu. Nie jest więc konieczne częste czyszczenie paleniska. Aby uzyskać znaczną ilość ciepła, wystarczy niewiele granulatu, co jest dodatkową oszczędnością. Dlatego osoby, które chcą stosować kominek do ogrzewania domu, zastanawiają się często, czy są urządzenia na ten materiał z płaszczem wodnym. Tak, w takich piecykach można palić różnymi surowcami. Obecnie dostępne są również produkty na pellet. Ze względu na przystosowanie do palenia innym materiałem, niż drewno, mają one specjalną budowę i system, który sprawia, że są droższe. Koszt jednak zwraca się dzięki cenom granulatu i mniejszym rachunkom za ogrzewanie centralne.

Za sprawą płaszcza wodnego można podnieść temperaturę powietrza w całym domu. Kominek staje się wówczas nie tylko pięknym dodatkiem w jednym pomieszczeniu, ale także wsparciem dla głównego źródła ciepła.

Czy warto w takie rozwiązanie inwestować? Zakup urządzenia to bowiem koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. Jednak jego obecność bezpośrednio w ogrzewanej przestrzeni zwiększa funkcjonalność. Należy pamiętać, że piec c.o. zwykle ustawiany jest w mniej używanym pomieszczeniu. Zatem pochodzące z niego ciepło musi ogrzać wodę i dopiero ta transportowana jest do grzejników. Kominek z płaszczem wodnym działa w ten sposób wszędzie, także poza pokojem, w którym stoi. Ogrzewa powietrze bezpośrednio przez szybę, dzięki czemu potrzeba mniejszej temperatury do uzyskania takiego samego efektu. Inwestycja zatem szybko okaże się przynosić oszczędności.